Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się organizowaniem cudzoziemcom przekraczania granicy wbrew przepisom - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się organizowaniem cudzoziemcom przekraczania granicy wbrew przepisom

Natalia Żabka
07.08.2020

Aktem oskarżenia w stosunku do 9 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się organizowaniem cudzoziemcom przekraczania granicy wbrew przepisom zakończono śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze, które w całości powierzone zostało do prowadzenia funkcjonariuszom Placówki Straży Granicznej w Zielonej Górze-Babimoście. Rozpracowanie nielegalnego procederu, którym zajmowało się 4 obywateli Polski oraz 5 obywateli Ukrainy trwało ponad rok.

Ustalono w toku śledztwa, że kierowaniem grupą przestępczą zajmował się obywatel Polski, który sprawował kontrolę nad funkcjonowaniem 42 podmiotów gospodarczych z siedzibą na terenie województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego, śląskiego oraz wielkopolskiego. Podmioty to spółki prawa handlowego, nowoutworzone lub posiadające historię rynkową, które to po przejęciu zarządu funkcjonowały jedynie w celu rejestracji w powiatowych urzędach pracy fikcyjnych oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom, wprowadzając w ten sposób funkcjonariusza publicznego w błąd co do faktycznych zamierzeń. W oświadczeniach deklarowano zatrudnienie cudzoziemców i na tej podstawie mogli oni ubiegać się o wizy, co umożliwiało swobodny wjazd i legalizację pobytu oraz podjęcie pracy na terytorium Polski.

Jak wynika z ustaleń śledczych ww. podmioty nigdy działalności gospodarczej nie prowadziły, zatem nie było ani zamiaru ani możliwości zaoferowania zatrudnienia. Jako siedzibę tych firm wskazywano m.in. fikcyjne adresy, pod którymi nie miała miejsca żadna aktywność gospodarcza. Zgromadzony materiał w sprawie jednoznacznie udowodnił, iż działanie powyższych podmiotów miało jedynie na celu stworzenie warunków do organizowania cudzoziemcom nielegalnej migracji. W ten sposób w latach 2018 - 2019 w powiatowych urzędach pracy przesłano celem rejestracji 14 632 oświadczeń, w których wykonywanie pracy rzekomo powierzano obywatelom Ukrainy, Mołdawii, Białorusi, Rosji oraz Gruzji. Korzyści czerpane z realizacji powyższego procederu sięgnęły kwot rzędu pół miliona złotych.

W dniu 24 lipca 2020 roku Prokurator Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze skierował do Sądu Okręgowego w Zielonej Górze akt oskarżenia przeciwko 9 członkom tej grupy m.in. za: organizowanie innym osobom przekraczanie wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej; umożliwianie lub ułatwianie innym osobom pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom; wyłudzanie poświadczenia nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej w celu użycia za autentyczny; podrabianie lub przerabianie dokumentu lub takiego dokumentu jako autentycznego używanie do wystawienia dokumentu, czyniąc z popełnionych przestępstw stałe źródło dochodu, popełniając czyn zabroniony działając w zorganizowanej grupie przestępczej.  Jak również za używanie, przekazywanie lub wywożenie za granicę, ukrywanie środków płatniczych, instrumentów finansowych, papierów wartościowych, wartości dewizowych, praw majątkowych lub innego mienia ruchomego lub nieruchomości, pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego. Przestępstwa określone w:

- art. 264 § 3 k.k., 264 a § 1 k.k. i z art. 272 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.,

- art. 258 § 1 i 3 k.k.,

- art. 62 ust. 1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii,

- art. 270 § 1 k.k.,

- art. 300 § 2 k.k.

- art. 299 § 1 k.k. i art. 18 § 3 k.k. w zw. z art. 300 § 2 k.k. i art. 291 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. i art. 12 §1 k.k.

Warto wskazać, że w myśl art. 264 § 3 kk karane jest organizowanie innym osobom przekraczania granicy Rzeczpospolitej Polskiej wbrew przepisom, które należy rozumieć szeroko – jako przepisy prawa administracyjnego, cywilnego i karnego.

Za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 10, a pozostałym osobom od 6 miesięcy do 8 lat.

 

 

do góry