Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Ostatnie cztery dni na granicy - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Ostatnie cztery dni na granicy

Joanna Konieczniak
02.06.2020

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej realizujący kontrolę na granicy odprawili w trakcie ostatnich czterech dni ponad 263,5 tysiąca osób oraz pojazdy, których liczba przekroczyła 123 tysiące.

W trakcie czterech ostatnich dni (29.05-01.06) funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz oddelegowani do wsparcia działań realizowanych w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej funkcjonariusze SG z innych Oddziałów i ośrodków szkolenia SG odprawili 263 633 podróżnych oraz 123 739 pojazdów. Funkcjonariusze zawrócili również 845 cudzoziemców, którzy nie spełniali warunków wjazdu do Polski.

Największy ruch był w piątek, gdzie na dostępnych przejściach granicznych w województwie lubuskim i dolnośląskim funkcjonariusze SG skontrolowali dokumenty ponad 125 tysiącom podróżnych.

Od 15 marca funckjanonariusze SG w dostępnych przejściach granicznych na terenie wojeództwa lubuskiego i dolnośląskiego skontrolowali 1 294 189 podróżnych oraz 592 912 pojazdów.

Ponadto funkcjonariusze SG zatrzymali w piątek 29 maja w miejscowości Przylasek 40-letniego kierowcę busa, który był pod wpływem marihuany. Od mężczyzny czuć było wyraźną woń tego narkotyku a po nim samym zauważyć było można, że jest w stanie odurzenia.  W trakcie przeszukania funkcjonariusze SG ujawnili opróżnione pudełko, w którym był przechowywany środek odurzający. Kierowcy uniemożliwiono dalszą jazdę a na miejsce wezwano patrol Policji ze Świeradowa, która zajęła się odurzonym 40-latkiem.

Do zatrzymania kierowcy prowadzącego pojazd mechaniczny pod wpływem narkotyków doszło również 1 czerwca w Boboszowie. Do odprawy granicznej podjechał 42-letni Polak. Podczas kontroli pies służbowy do wyszukiwania substancji narkotycznych oznaczył fotel pasażera pojazdu na obecność narkotyków. W trakcie przeszukania pojazdu funkcjonariusze SG nie ujawnili substancji narkotycznych, jednak gdy kierowcę poddano testowi na zawartość narkotyków w organizmie okazało się, że mężczyzna jest pod ich wpływem. 42-latek przekazany został policjantom z  Bystrzycy Kłodzkiej.

Natomiast w sobotę 31 maja w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej żołnierze Wojska Polskiego zatrzymali dwóch nastolatków w wieku 15 i 17 lat którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Niemiec do Polski przez most granicznych w Kostrzynie nad Odrą. W trakcie weryfikacji ich danych wezwani na miejsce funkcjonariusze Straży Granicznej stwierdzili, że 17-latek poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Stargardzie w celu zatrzymania i doprowadzenia do młodzieżowego ośrodka wychowawczego. Nastolatek został przekazany funkcjonariuszom Policji, a po jego 15 –letniego kolegę przyjechał opiekun prawny.

Również 31 maja funkcjonariusze SG w miejscowości Leśna (powiat lubański) skontrolowali busa na czeskich numerach rejestracyjnych, którym podróżowało 7 obywateli Ukrainy. W trakcie przeprowadzonej kontroli legalności pobytu ustalono, że cudzoziemcy do Polski przyjechali dzień wcześniej. Granicę z Ukrainą przekroczyli okazując wizy z prawem do pracy, którą wykonywać mieli na terenie województwa mazowieckiego i łódzkiego.Obywatele Ukrainy  w wieku 30-62 lat nie zamierzali pozostać w Polsce tylko od razu udali się w kierunku granicy z Republiką Czeską, gdzie zamierzali przekroczyć granicę w miejscu niedozwolonym i podjąć zatrudnienie u naszych południowych sąsiadów. Przeprowadzona kontrola wykazała, że cel i warunki pobytu cudzoziemców w Polsce są niezgodne z deklarowanymi, ponadto cudzoziemcy od dnia wjazdu powinni przebywać we wskazanym przez siebie miejscu na kwarantannie.Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności Komendant PSG w Zgorzelcu  unieważnił cudzoziemcom wizy krajowe z prawem do pracy oraz wydał decyzje o zobowiązaniu cudzoziemców do powrotu . Wczoraj w Medyce, w ramach readmisji pełnej cudzoziemcy przekazani zostali ukraińskim służbom. 

 

do góry