Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej 16 maja - Święto Straży Granicznej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

16 maja - Święto Straży Granicznej

Joanna Konieczniak
16.05.2020

14,4 tys. funkcjonariuszy, 3400 pracowników i ponad 3500 km ochranianej granicy. tak wygląda Straż Graniczna w liczbach. W tym roku, 16 maja Straż Graniczna obchodzi swój jubileusz po raz dwudziesty dziewiąty.

Straż Graniczna została powołana 16 maja 1991 r. Zgodnie z ustawą jest formacją jednolitą, uzbrojoną i umundurowaną, utworzoną do ochrony granicy państwowej na lądzie i na morzu oraz, odpowiedzialną za organizowanie i prowadzenie kontroli ruchu granicznego, kontrolę legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców na terytorium RP.
Do zadań Straży Granicznej należy również rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw dotyczących handlu ludźmi.

W szeregach formacji pełni służbę 14,4 tys. funkcjonariuszy (4026 to kobiety),a zatrudnionych jest prawie 3400 pracowników (ponad 2 tysiąca kobiet). Ponadto w Straży Granicznej służy 260 psów i 8 koni.

W strukturze formacji znajduje się Komenda Główna SG, 9 oddziałów (Morski OSG, Warmińsko-Mazurski OSG, Podlaski OSG, Nadbużański OSG, Bieszczadzki OSG, Karpacki OSG, Śląski OSG, Nadodrzański OSG i Nadwiślański OSG) oraz 3 ośrodki szkolenia (Centrum Szkolenia w Kętrzynie, Centralny Ośrodek Szkolenia w Koszalinie i Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Lubaniu).

Nadodrzański Oddział SG swoim zasięgiem obejmuje województwa lubuskie, dolnośląskie i wielkopolskie. Ochraniany przez nasz oddział odcinek granicy państwowej mierzy 716 km (278 z Niemcami i 438 z Czechami). W strukturze Nadodrzańskiego Oddziału SG znajduje się 11 placówek SG (w Gorzowie Wielkopolskim, Świecku, Zielonej Górze – Babimoście, Tuplicach, Zgorzelcu, Legnicy, Wrocławiu – Strachowicach, Jeleniej Górze, Kłodzku, Kaliszu i Poznaniu – Ławicy); wśród nich są trzy lotnicze przejścia graniczne (Zielona Góra – Babimost, Poznań – Ławica, Wrocław – Strachowice). W strukturze NoOSG znajdują się również Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim, Polsko – Niemieckie Centrum Współpracy w Świecku i Punkt Kontaktowy w Kudowie Zdroju.

16 maja to Święto Straży Granicznej. W tym roku Straż Graniczna obchodzi swój jubileusz po raz dwudziesty dziewiąty.

do góry