Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Na granicy - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Na granicy

Joanna Konieczniak
12.05.2020

W ostatnich siedmiu dniach dał się zauważyć bardzo duży wzrost osób przekraczających granicę w rejonie służbowej odpowiedzialności Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. W porównaniu do poprzedniego tygodnia ruch osób wzrósł o 186 % a ruch pojazdów o 159 %. Natomiast liczba osób, które ujawnione zostały za złamanie zasad kwarantanny spadła o 46%. Jest to efekt rozporządzenia, które umożliwiło przekraczanie granicy bez kwarantanny osobom, które pracują w Polsce lub w państwie sąsiednim.

W ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej skontrolowali od 5 do 11 maja - 88 231, a także 41 658 pojazdów. Funkcjonariusze zawrócili również 397 cudzoziemców, którzy nie mieli prawa wjazdu na terytorium naszego kraju. Ujawniono również 66 osób, które załamały zasady kwarantanny i w dalszym ciągu przekraczały granicę.  

Ruchu graniczny w porównaniu do poprzedniego tygodnia wzrósł w Kudowie Słone o  606%, w Jakuszycach i Zawidowie łącznie o 533%, w Olszynie o 354%, w Zgorzelcu i Jędrzychowicach łącznie o 222%, w Gubinie o 163%, w Świecku i Słubicach łącznie o 116 %, natomiast w Kostrzynie nad Odrą o 102%.

Głównym powodem wzmożonego ruchu w dostępnych przejściach granicznych jest obowiązujące od 4 maja Rozporządzenie Rady Ministrów  w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, pozwalające na poruszanie się bez odbywania przymusowej kwarantanny osobom pracującym w Polsce lub w krajach sąsiednich.  

do góry