Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Pracowali nielegalnie. Teraz muszą wyjechać z Polski - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Pracowali nielegalnie. Teraz muszą wyjechać z Polski

Joanna Konieczniak
15.02.2019

Pięciu obywateli Ukrainy zatrzymali wczoraj (14.02) funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG. Mężczyźni pracowali na budowie w Żarach.

14 lutego na budowie w Żarach funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Tuplicach wylegitymowali ubranych w odzież roboczą i wykonujących prace budowlane pięciu obywateli Ukrainy.

Podczas kontroli legalności pobytu cudzoziemcy nie przedstawili żadnych dokumentów, na podstawie których mogliby legalnie pracować w Polsce. Po dokonanych sprawdzeniach ustalono, że pracujący na budowie mężczyźni mają tylko paszporty biometryczne. Nie mają jednak wymaganych przepisami zezwoleń na pracę czy oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców. Pracodawca na rzecz którego pracowali nie zarejestrował również żadnych oświadczeń o zamiarze powierzenia cudzoziemcom wykonywania pracy. Ukraińcy zostali zatrzymani a Komendant PSG w Tuplicach wydał decyzje o zobowiązaniu cudzoziemców do powrotu w terminie do 30 dni. Obywatele Ukrainy przez 6 miesięcy nie wjadą do Polski oraz innych państw obszaru Schengen.

Nierzetelnemu pracodawcy, który powierzył nielegalne wykonywanie pracy obywatelom Ukrainy grozi kara grzywny do 30 tys. zł.

 

do góry