Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Interwencja funkcjonariuszy SG na wrocławskim lotnisku - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Interwencja funkcjonariuszy SG na wrocławskim lotnisku

Grzegorz Chodacki
30.11.2015

29 listopada 2015 r. funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu – Strachowicach interweniowali wobec nietrzeźwego podróżnego oczekującego na samolot do Londynu. 63-letni mężczyzna, który zachowywał się agresywnie, zakłócał porządek i używał wulgarnych słów, a także złożył fałszywe zawiadomienie o posiadaniu materiałów wybuchowych, został zatrzymany.

Funkcjonariusze z Zespołu Interwencji Specjalnych podjęli czynności po otrzymaniu informacji od pracowników portu lotniczego. Awanturujący się mężczyzna, mimo wezwania do zachowania zgodnego z prawem, nie podporządkował się poleceniom funkcjonariuszy; został wówczas doprowadzony do pomieszczeń służbowych SG. W dalszym ciągu utrudniał czynności, nie podawał prawdziwych danych osobowych, stwierdził również, że posiada materiały wybuchowe. Podróżnego i jego bagaż niezwłocznie sprawdzono pod kątem niebezpiecznych materiałów; wykorzystano przy tym psa służbowego i specjalistyczny sprzęt.
Mężczyzna został zatrzymany na podstawie art. 224a kodeksu karnego (kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8). Po wykonaniu niezbędnych czynności służbowych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, zatrzymany 63-latek został przekazany do dyspozycji Policji.Ponadto w ostatnich trzech dniach funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG z placówek w Tuplicach, Wrocławiu, Kłodzku, Legnicy oraz wspólnych polsko – niemieckich z siedzibami w Świecku i Ludwigsdorfie, stwierdzili naruszenie polskich przepisów dotyczących cudzoziemców przez dwudziestu obywateli Ukrainy. Cudzoziemcy nielegalnie przebywali w Polsce wykorzystując posiadane przez siebie wizy do pracy niezgodnie z przeznaczeniem; ponadto w sześciu przypadkach stwierdzono wyłudzenie, a w dwóch – wizy były przeterminowane. Po przeprowadzeniu postępowań administracyjnych obywatele Ukrainy otrzymali decyzje zobowiązujące do opuszczenia Polski w terminie 15-20 dni.

do góry