Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Pięć osób zatrzymanych za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Pięć osób zatrzymanych za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów

Joanna Konieczniak
14.09.2020

W trakcie weekendu funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali troje cudzoziemców i dwóch Polaków, którzy byli w posiadaniu podrobionych dokumentów.

Podczas weekendowych służb funkcjonariusze Straży Granicznej z Kłodzka, Legnicy oraz ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku ujawnili siedem podrobionych dokumentów.

Funkcjonariusze SG z Kłodzka ujawnili taki dokument u 49-letniego Polaka. Mężczyzna - kierowca samochodu ciężarowego był w niedzielę 13 września kontrolowany w Kudowie-Zdroju. W trakcie legitymowania okazał funkcjonariuszom polskie prawo jazdy. Jak wykazała analiza dokumentu oraz sprawdzenia w dostępnych bazach danych dokument był podrobiony, natomiast kierowca nie posiadał tak naprawdę uprawnień do kierowania pojazdami wielkotonażowymi. Podrobione prawo jazdy miało mu pomóc w wykonywaniu pracy jako kierowca tira. 49-latek usłyszał już zarzut posłużenia się w trakcie kontroli podrobionym dokumentem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tego samego dnia funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku, na wysokości mostu granicznego w Słubicach skierowali do kontroli samochód osobowy, którego kierowcą był 33-letni Polak. Mężczyzna podczas kontroli okazał funkcjonariuszom podrobione australijskie prawo jazdy. 33-latek został zatrzymany i odpowie za popełnione przestępstwo.

Natomiast w piątek 11 września w ręce funkcjonariuszy Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki  w Świecku trafiło niemieckie prawo jazdy. Dokument ten okazał obywatel Turcji, który przyjechał do Polski. Dokument od razu wzbudził czujność funkcjonariuszy. Dokonane sprawdzenia w dostępnych bazach danych potwierdziły ich podejrzenia. Okazało się bowiem, że prawo jazdy zostało skradzione na początku sierpnia tego roku 19-latkowi tureckiego pochodzenia. Mężczyzna, który się nim posłużył – 21-letni obywatel Turcji usłyszał zarzut posłużenia się w trakcie kontroli cudzym dokumentem i został ukarany karą grzywny w wysokości 1000 złotych.

Również w piątek 11 września funkcjonariusze SG z Legnicy zatrzymali dwóch obywateli Gruzji w wieku 45 lat, przy których ujawnili łotewski dokument dla bezpaństwowca, który miał wymienioną stronę z danymi personalnymi oraz podrobione na wzór oryginalnych  rumuński dowód osobisty oraz gruzińskie i łotewskie prawo jazdy. Cudzoziemcy zostali zatrzymani, a w sprawie posiadania przez nich podrobionych dokumentów wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze nadzorowane przez  Prokuraturę Rejonową w Legnicy.

Tylko od początku sierpnia 2020 roku funkcjonariusze z Placówek Nadodrzańskiego Oddziału SG ujawnili 20 osób (16 cudzoziemców i 4 Polaków), którzy posiadali podrobione dokumenty lub dokumenty należące do innej osoby. 

do góry