Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej W dwa dni skontrolowano blisko 200 tysięcy podróżnych - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

W dwa dni skontrolowano blisko 200 tysięcy podróżnych

Joanna Konieczniak
22.05.2020

Wczoraj funkcjonariusze Straży Granicznej na granicy w służbowej odpowiedzialności Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej skontrolowali blisko 119 tysięcy osób oraz ponad 42 tysiące pojazdów.

Wraz z wejściem w życie przepisów, które rozszerzyły katalog osób uprawnionych do zwolnienia obowiązkowej kwarantanny, znacznie zwiększyła się ilość osób, które przekraczają granicę. Z uwagi na długi weekend na terytorium Niemiec w stronę Polski ruszyło bardzo wiele osób. W trakcie ostatniej doby (21.05) funkcjonariusze Straży Granicznej skontrolowali dokumenty blisko 119 tysiącom podróżnych. Dzień wcześniej (20.05) odprawiono 79 tysięcy osób i 29 tysięcy pojazdów.

Największy ruch skumulował się w miejscach gdzie polsko-niemiecką granicę przecinają autostrady A2 i A4. W przejściach podlegających pod placówkę w Zgorzelcu (Jędrzychowice i Zgorzelec) oraz placówkę w Świecku (Świecko i Słubice) skontrolowano dokumenty 150 tysiącom podróżnych. Funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili tam również blisko 45 tysięcy pojazdów.

Nie mniejszy ruch był w Olszynie gdzie skontrolowano przez dwa dni blisko 40 tysięcy osób oraz prawie 15 tysięcy pojazdów.

Kontrola na granicy przywrócona jest obecnie do 12 czerwca 2020 roku co oznacza, że granicę przekraczać można tylko w wyznaczonych miejscach.

Podjeżdżając do kontroli granicznej służby medyczne sprawdzają każdemu podróżnemu temperaturę ciała, następnie funkcjonariusze Straży Granicznej weryfikują dokumenty uprawniające do przekroczenia granicy czyli sprawdzają paszport lub dowód osobisty. Ustalają również, na podstawie okazanych umów, zaświadczeń o pracę, kontraktów, legitymacji szkolnych i studenckich oraz innych dokumentów, a także na podstawie rozmowy z podróżnym czy osoba przekraczająca granicę może być zwolniona z kwarantanny.

Apelujemy do podróżnych by podjeżdżając do kontroli sanitarno-granicznej mieli już przygotowane dowody osobiste, paszporty oraz inne dokumenty, które należy okazać funkcjonariuszom Straży Granicznej. Przyspieszy to bardzo proces kontroli.

Prosimy również kierowców o życzliwość dla innych uczestników ruchu drogowego, ponieważ odnotowaliśmy na autostradzie A4 w stronę Jędrzychowic przypadki zablokowania przez samochody ciężarowe płynnego ruchu samochodów osobowych i busów co spowodowało jeszcze dłuższy czas dojazdu do granicy.

 

 

 

 

 

do góry