Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Zatrzymano członków zorganizowanej grupy przestępczej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zatrzymano członków zorganizowanej grupy przestępczej

Joanna Konieczniak
20.05.2020

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Tuplic współpracując z Policjantami z Żar zatrzymali 6 osób i zabezpieczyli ponad 400 tys. złotych, do sprawy związanej z działaniem grupy przestępczej, która trudniła się przemytem wyrobów tytoniowych przez granicę.

W trakcie przeprowadzonych w ubiegłym tygodniu wspólnych działań udało się zatrzymać 6 członków zorganizowanej grupy przestępczej z województwa dolnośląskiego, którzy przemycali wyroby tytoniowe przez granicę na terenie województwa lubuskiego.   Zabezpieczono również ponad 400 tys. złotych na poczet przyszłych kar. 

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Tuplicach oraz policjanci z żarskiej komendy zajmujący się zwalczaniem przestępczości  gospodarczej prowadzili postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej z województwa dolnośląskiego. Grupa ta trudniła się przemytem papierosów bez polskich znaków akcyzy  do Niemiec  przez przejścia graniczne na terenie województwa lubuskiego. Na podstawie zgromadzonego materiału, Prokuratura Rejonowa w Żarach wszczęła śledztwo, które zostało powierzone do prowadzenia funkcjonariuszom  Placówki Straży Granicznej  w Tuplicach oraz Policji w Żarach.  

Na Dolnym Śląsku jednocześnie dokonano kilkunastu przeszukań. W wyniku przeprowadzonych działań zatrzymano 6 osób, zabezpieczono 1029 paczek papierosów  bez polskich znaków akcyzy oraz  środki pieniężne o łącznej wartości 400 tys. w walucie polskiej i euro.

Dwie osoby w wieku 25 i 28 lat usłyszały zarzuty związane z działaniem w grupie przestępczej  trudniącej się przemytem wyrobów tytoniowych. Wobec nich  zastosowano dozory i poręczenia majątkowe. Natomiast podejrzani w wieku 35 i 45 -lat, usłyszeli zarzut kierowania wieloosobową grupą przestępczą. Ponadto  na poczet przyszłych kar.od 35-latka zabezpieczono samochód audi warty 35 tys. złotych.

Sąd przychylił się do wniosku Prokuratury Rejonowej w Żarach i zastosował wobec nich tymczasowy areszt. Wszyscy to  mieszkańcy województwa  dolnośląskiego.

Jak ustalili funkcjonariusze w wyniku przestępczego procederu trwającego w okresie od grudnia 2018 r. do lutego 2020 r. straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego cła, podatku VAT i podatku akcyzowego wyniosły ponad 4 mln złotych.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego grozi do 5 lat pozbawienia wolności, kierowanie taką grupą zagrożone jest karą do 10 lat. Sprawa ma charakter rozwojowy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

do góry