Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Terenowe zajęcia szkolnych oddziałów o profilu mundurowym - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Terenowe zajęcia szkolnych oddziałów o profilu mundurowym

Paweł Biskupik
28.11.2025

Oddziały o profilu mundurowym w szkołach, to przykład jednej z wielu dróg prowadzących do służby w Straży Granicznej. Uczniowie m. in. z Lubasza, Gniezna, Wolsztyna czy Słubic mieli okazję bliżej poznać naszą służbę. W ramach zajęć prowadzonych przez poznańskich funkcjonariuszy SG oraz podczas wizyty w komendzie Nadodrzańskiego Oddziału SG, młodzież miała okazję zapoznać się ze specyfiką służby, dowiedziała się także o historii SG i działalności oddziału.

Od roku szkolnego 2025/2026 oddziały o profilu mundurowym realizują program szkolenia mający na celu poznanie wiedzy na temat służb mundurowych. W tym tygodniu uczniowie dwóch patronackich klas pierwszych z Liceum Ogólnokształcącego Edukacja Lubasz im. I. J. Paderewskiego w Lubaszu oraz III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Gnieźnie brali udział w zajęciach prowadzonych przez funkcjonariuszy z Placówki SG w Poznaniu – Ławicy.

W komendzie Nadodrzańskiego Oddziału SG gościły natomiast oddziały o profilu mundurowym z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Słubicach oraz z Zespołu Szkół Zawodowych w Wolsztynie. Młodzież mogła poznać specyfikę służby w Straży Granicznej oraz, w Sali Tradycji, dowiedzieć się o historii SG i Nadodrzańskiego Oddziału.

Uczestnictwo w zajęciach daje młodzieży przewagę w przyszłej karierze mundurowej – absolwenci oddziałów mundurowych, którzy złożą podanie o przyjęcie do służby w SG w ciągu 3 lat od ukończenia szkoły, są zwolnieni z testu wiedzy, a pozytywny wynik testu sprawności fizycznej w ostatnim roku nauki zwalnia ich z tego testu podczas postępowania kwalifikacyjnego. Dodatkowo mają pierwszeństwo w przyjęciu do służby w Straży Granicznej lub policji.

do góry