Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Fałszywa francuska wiza oraz stempel kontroli granicznej w paszporcie Wietnamczyka - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Fałszywa francuska wiza oraz stempel kontroli granicznej w paszporcie Wietnamczyka

Rafał Potocki
11.01.2018

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu – Ławicy ujawnili fałszywą francuską wizę zamieszczoną w paszporcie obywatela Wietnamu, a dzięki informacjom przekazanym przez Polsko -Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych ustalono, że w paszporcie znajduje się także podrobiona odbitka stempla niemieckiej kontroli granicznej. 21-letni cudzoziemiec został zatrzymany.

Funkcjonariusze z Placówki SG w Poznaniu-Ławicy w pociągu relacji Warszawa-Berlin przeprowadzili wobec obywatela Wietnamu kontrolę legalności pobytu. Funkcjonariusze w trakcie weryfikacji autentyczności francuskiej wizy stwierdzili, że jest ona podrobiona na wzór oryginalnej. Cudzoziemiec został zatrzymany. Mając także wątpliwości co do autentyczności niemieckiego stempla kontroli granicznej zamieszczonego w paszporcie obywatela Wietnamu funkcjonariusze postanowili potwierdzić jego oryginalność. Poprzez Polsko – Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku ustalono, że strona niemiecka nie używa takiego stempla. Funkcjonariusze ustali również, że obywatel Wietnamu legalnie wjechał na terytorium naszego kraju, a z niewiadomych przyczyn w trakcie kontroli posłużył się podrobionymi dokumentami. Mężczyźnie przedstawiono zarzut posłużenia się podrobioną francuską wizą wraz z  podrobionym odciskiem stempla kontroli granicznej. Zatrzymany obywatel Wietnamu przyznał się do zarzucanych mu czynów i dobrowolnie poddał karze 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 2 lat oraz karze grzywny w wysokości 900 zł.

Za nielegalny pobyt w Polsce cudzoziemca ukarano mandatem w wysokości 300 zł oraz wszczęto również postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu. Do czasu zakończenia postępowania administracyjnego wczorajszą decyzją Sądu Rejonowego w Poznaniu obywatel Wietnamu przebywał będzie w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców.

 

 

do góry