Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej 17 cudzoziemców naruszyło przepisy w zakresie pracy i pobytu w Polsce - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

17 cudzoziemców naruszyło przepisy w zakresie pracy i pobytu w Polsce

Irena Skuliniec
15.02.2017

14 lutego br. funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 17 cudzoziemców, którzy nielegalnie przebywali w Polsce lub podjęli pracę niezgodnie z przepisami.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Tuplicach przeprowadzili w jednym z przedsiębiorstw gastronomicznych w powiecie żagańskim kontrolę legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców i powierzenia pracy cudzoziemcom. Po stwierdzeniu, że w dwie obywatelki Ukrainy pracują nielegalnie, cudzoziemki zostały zatrzymane.

Kobiety nie posiadały wymaganych zezwoleń na pracę, ani innych koniecznych dokumentów. Po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego, obywatelki Ukrainy otrzymały decyzje administracyjne zobowiązujące je do powrotu. Muszą opuścić Polskę w ciągu miesiąca.

Funkcjonariusze SG z Tuplic prowadzić będą również czynności służbowe w stosunku do pracodawcy Ukrainek. Za naruszenie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i nielegalne zatrudnienie cudzoziemek, przedsiębiorcy może grozić kara nie mniejsza niż trzy tysiące złotych.

Ponadto wczoraj (14.02) funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej z placówek w Jeleniej Górze, Tuplicach, Kaliszu, Kłodzku, Legnicy i Wrocławiu, ujawnili lub zatrzymali 15 cudzoziemców nielegalnie przebywających w Polsce. 4 obywateli Ukrainy nie posiadało ważnych wiz a cel pobytu 10 obywateli Ukrainy był niezgodny z deklarowanym. Wobec trzech osób trwają jeszcze czynności służbowe, pozostali Ukraińcy, po zakończonych postępowaniach administracyjnych, zostali już zobowiązani do powrotu w terminie 15-20 dni.

Strażnicy graniczni z Kłodzka skontrolowali w Kudowie Zdroju obywatela Libanu, który przyjechał do Polski na zakupy bez paszportu. Cudzoziemiec posiadał czeską kartę pobytu, został ukarany mandatem karnym i pouczony przez funkcjonariuszy, że musi niezwłocznie udać się do Czech, gdzie jego pobyt jest legalny.

do góry